Loading...

Uzupełnienia braków zębowych – metody i rozwiązania z zakresu protetyki

Odtwarzaniem braków zębowych oraz odbudowywaniem doszczętnie zniszczonych zębów zajmują się protetycy. Leczenie protetyczne obejmuje również poprawę funkcji szczęki, pozbywanie się stałych przebarwień oraz ujednolicaniem kolorów zębów. Z możliwości protetycznego leczenia zniszczonych zębów najczęściej korzystają osoby, w przypadku, których dostępne metody z zakresu stomatologii zachowawczej okazały się niewystarczające oraz osoby wykazujące brak części uzębienia. Jakie rozwiązania może Ci zaproponować protetyk? Zachęcamy do zapoznania się z poniższym artykułem. 

Jakie rozwiązanie oferują protetycy w Lublinie?

Metody i sposoby leczenia protetycznego dobierane są indywidualnie dla każdego pacjenta w zależności od stanu zdrowia i stopnia zaawansowania problemu. Protetyka w Lublinie jest na bardzo wysokim poziomie, dlatego możesz być spokojny, że doświadczony profesjonalista z renomowanej kliniki dobierze dla Ciebie najlepsze rozwiązanie. 

 

  • Licówki – cienkie płatki, które wykonuje się z porcelany, ceramiki lub kompozytu. Mocuje się je do przedniej powierzchni nadszlifowanego zęba. W ten sposób odbudowuje się uszkodzenia mechaniczne oraz maskute trudne przebarwienia. 

 

  • Most protetyczny – zalecany osobom wykazującym brak kilku zębów. Most zbudowany jest z koron protetycznych i osadzony na własnych zębach pacjenta lub implantach. Most protetyczny produkowany jest najczęściej ze stopów metali pokrytych ceramiką lub kompozytem. 

 

  • Korony protetyczne – uzupełnienia mające na celu odbudowę naturalnej korony zębowej, która uległa zniszczeniu. Najczęściej spotykane korony to modele porcelanowe, pełnoceramiczne oraz cyrkonowe. Podobnie jak w przypadku mostu protetycznego, umieszczane są na zębach pacjenta lub zamocowanych implantach. 

 

  • Wypełnienie protetyczne inlay/onlay – metoda stosowana w przypadku dużych ubytków w zębach wywołanych próchnicą. Najczęściej spotykane wypełnienia są stworzone z porcelany, ale można też zastosować produkty z kompozytu oraz stopów złota. 

Dlaczego leczenie protetyczne jest takie ważne? 

Odbudowa całkowicie zniszczonych zębów uzupełnienie braków w uzębieniu jest o tyle istotne, że pozwala pacjentowi zachować niezbędne funkcje narządu żucia. Nawet pojedyncze ubytki w uzębieniu mają poważny wpływ na możliwość gryzienia i odpowiedniego przeżuwania pokarmów. Brak wizyty u protetyka i konieczność zrezygnowania ze spożywania niektórych typów dań może mieć poważne konsekwencje dla całego organizmu, na przykład niedobór wielu składników odżywczych. 

 

Poza walorami medycznymi, bardzo ważne są jeszcze walory estetyczne. Nie musisz rezygnować z uśmiechu z obawy o to, że rozmówca zobaczy pustkę po utraconym zębie. W szczególności uciążliwy, jest oczywiście brak przednich zębów, który powoduje duży dyskomfort podczas rozmowy. Dla wielu osób, przebarwienia i niejednolita barwa zębów również stanowią duży powód do kompleksów, dlatego wizyta u protetyka może znacznie poprawić komfort ich życia. 

Previous post Atuty suplementów diety poprawiających męskie libido
Next post Kiedy może nam pomóc prywatny detektyw?