Loading...

Jakie właściwości zdrowotne ma olej kokosowy?

Uzyskiwany z miąższu orzecha palmy kokosowej olej od lat cieszy się popularnością wśród miłośników zdrowego odżywiania się oraz naturalnej pielęgnacji. Aromatyczny tłuszcz, który w temperaturze pokojowej ma postać białej i twardej masy, a po roztopieniu przezroczystego płynu, wyróżnia się za sprawą swojej uniwersalności. Jakie ma właściwości i w jakich sytuacjach warto go stosować?

Jakie składniki zawiera olej kokosowy?

Jest to jeden z olejów roślinnych nazywanych superfoods, a to oznacza, że cechuje się wyjątkowymi właściwościami prozdrowotnymi. Spośród wszystkich znanych produktów olej kokosowy jest najbogatszym źródłem nasyconych kwasów tłuszczowych MCT. Zawiera również witaminy B6, E, C i B12, kwas foliowy oraz cenne dla ludzkiego organizmu sole mineralne, takie jak potas, magnez, fosfor, żelazo czy cynk. W jego składzie nie brakuje również cenionych nienasyconych kwasów tłuszczowych, które wspomagają pracę serca i układu krwionośnego, a także regulują poziom złego cholesterolu. Dzięki takiemu składowi, olej kokosowy jest jedynym tłuszczem spożywczym, który nie powoduje przyrostu tkanki tłuszczowej.

Co daje spożywanie oleju kokosowego?

Dzięki kokosowemu aromatowi, olej kokosowy jest doskonałym dodatkiem do najróżniejszych potraw. Badania wykazują, że regularne spożywanie oleju kokosowego korzystnie wpływa na ludzki organizm. Po pierwsze olej ten wspomaga walkę z nadwagą oraz otyłością trzewną, dlatego stanowi świetną alternatywę dla osób zmagających się z dodatkowymi kilogramami. Po drugie dzięki swojemu składowi dodaje energii, reguluje poziom złego cholesterolu we krwi, a nawet łagodzi objawy Alzheimera. Nie bez znaczenia jest to, że olej ten zmniejsza uczucie głodu i przyśpiesza metabolizm, przez co usprawnia funkcjonowanie całego układu trawiennego. Ze względu na zawartość kwasu laurynowego, ma też działanie antybakteryjne, antywirusowe i antygrzybiczne, dlatego wiele osób nazywa go naturalnym antybiotykiem. Jest w stanie znacząco zmniejszyć szansę na rozwój bakterii w jamie ustnej, które odpowiadają za powstawanie próchnicy, wszelkie infekcje czy nawet unieszkodliwić bakterie odpowiedzialne za gronkowca złocistego. Zaleca się go osobom cierpiącym na epilepsję, ponieważ jest w stanie wprowadzić pacjentów w stan ketozy i obniżyć ilość napadów padaczkowych.

Olej kokosowy w ramach pielęgnacji

Olej kokosowy często występuje również w charakterze naturalnego kosmetyku, który zapewnia skórze miękkość, silne nawilżenie i elastyczność. Dzięki swoim składnikom hamuje rozwój wolnych rodników, a przez to skóra wolniej się starzeje i zachowuje młodzieńczy wygląd. Nie jest to jednak koniec listy jego zasług dla pięknej skóry. Okazuje się, że stosowanie oleju kokosowego na wszelkie rany i podrażnienia, może znacznie przyśpieszyć proces ich gojenia się, a przy okazji działać antybakteryjnie i antywirusowo. Można go stosować bezpośrednio na skórę albo dodawać niewielką ilość oleju do kąpieli, a wówczas skóra nie będzie wymagała już żadnych dodatkowych zabiegów pielęgnacyjnych.

Previous post Colostrum Active — suplement na bazie siary bydlęcej
Next post Pojemniki na Sosy: Idealny Sposób na Przechowywanie i Serwowanie Smakowych Akcentów!