Loading...

Poradnik dla rodziców — jak zachęcić dziecko do mycia zębów

Problem próchnicy dotyczy współcześnie coraz młodszych dzieci. Aby mu zapobiec, należy w szczególny sposób dbać o higienę jamy ustnej, szczotkując zęby minimum dwa razy dziennie. Warto więc dowiedzieć się, w jaki sposób zachęcić malucha do regularnego mycia zębów. By nieco ułatwić to zadanie, zebraliśmy w krótkim poradniku najważniejsze wskazówki dla rodziców.

Dlaczego dziecko nie chce myć zębów?

To pytanie, od którego warto zacząć rozważania na temat higieny jamy ustnej u najmłodszych członków rodziny. Jeśli chodzi o odmowę mycia zębów u dzieci, powody mogą być różne. Należy do nich. m.in. dyskomfort odczuwany w trakcie szczotkowania, ale także bunt rozwojowy, objawiający się sprzeciwem wobec zasad, narzucanych przez rodziców.

Stosowanie środków przymusu bardzo często kończy się reakcją odwrotną do zamierzonej. Dlatego też niezwykle istotne będzie poszukiwanie rozwiązań, które będą korzystne dla obu stron. Warto tutaj postawić przede wszystkim na edukację oraz motywację, która może przybierać różne formy. Niekiedy idealnym rozwiązaniem będą książeczki edukacyjne, innym razem atrakcyjne szczoteczki dla dziecka. Znalezienie tzw. złotego środka pozwoli rodzicom zapewnić swoim pociechom odpowiednią higienę, dzieciom zaś wprowadzić regularność, bez nieprzyjemnych środków przymusu.

Jak nauczyć dziecko regularnie myć zęby?

Aby nauczyć dziecko regularnej higieny jamy ustnej, należy zadbać o najdrobniejsze szczegóły. Może to być pasta do zębów o ulubionym smaku czy też szczoteczka z uwielbianym przez malucha bohaterem kreskówki. U starszych dzieci doskonale sprawdzają się płyny, wybarwiające płytkę nazębną, szczoteczki z czasomierzami, a nawet telefoniczne aplikacje, zachęcające do szczotkowania i wspierające jego regularność.

Jednak nawet najlepsze narzędzia nie pomogą, jeśli sami nie staniemy się dla dziecka wzorem do naśladowania. Dobrym sposobem będzie więc wspólne mycie zębów, w trakcie którego maluch będzie mógł powtarzać ruchy rodzica. Pomocne w tym zakresie może również okazać się lustro, ułatwiające wzajemną obserwację.

Nauka przez zabawę, czyli jak zachęcić dziecko do regularnego szczotkowania zębów?

Jeśli powyższe rady okażą się nieskuteczne, warto sięgnąć po metody, polecane przez pedagogów. Nie od dziś wiadomo bowiem, że nauka przez zabawę jest niezwykle skutecznym sposobem nabywania nowych umiejętności. Można więc zastosować śmieszne głosy w trakcie szczotkowania, poćwiczyć czyszczenie zębów na misiach i lalkach lub też wprowadzić do codziennego rytuału element rozrywki w postaci piosenki, kojarzącej się z higieną. Taka zabawa odczaruje z pewnością poczucie obowiązku, sprawiając, że maluchy chętniej będą przystępować do sumiennego szczotkowania zębów.

Dlaczego warto zadbać o rutynę w codziennej higienie jamy ustnej?

Rutyna pozwala dzieciom funkcjonować wg stałego schematu dnia, w którym wszystkie działania są przewidywalne. Regularnie powtarzana czynność staje się z kolei nawykiem. Dlatego też niezwykle istotne jest, by dziecko myło zęby o stałych godzinach czy porach dnia, np. po pierwszym i ostatnim posiłku. Takie przyzwyczajenia z pewnością korzystnie odbiją się na zdrowiu malucha, na stałe zapisując się w jego harmonogramie.

Stomatologiczne badania profilaktyczne – co musisz o nich wiedzieć?

Profilaktyczne wizyty kontrolne u stomatologa pomagają ocenić kondycję zębów już od najmłodszych lat. W trakcie takiego spotkania stomatolog może sprawdzić, czy zęby rosną prawidłowo oraz ocenić stan higieny jamy ustnej. Dodatkowo to również szansa na zahamowanie próchnicy, jeśli taka już się pojawiła.

Decydując się na wizytę, należy przede wszystkim przemyśleć wybór gabinetu stomatologicznego tak, by nie zrazić dziecka już od pierwszego spotkania z dentystą. Idealnym rozwiązaniem będą stomatolodzy z odpowiednim podejściem do malucha, rozumiejący jego obawy i stres w trakcie badania. Wybór takiej placówki z pewnością ułatwi kontrole stomatologiczne w przyszłości oraz usprawni proces leczenia, jeśli trzeba będzie go rozpocząć.

Previous post Czy w dalszym ciągu opłaca się wynająć busa?
Next post Zdrowe odżywianie a zdrowe funkcjonowanie układu pokarmowego u seniorów