Loading...

Prawidłowa pielęgnacja jamy ustnej to podstawa

Jak dbać o zdrowy, piękny uśmiech i nie zwariować? Jest kilka sprawdzonych sposobów, które pomogą nam utrzymać higienę jamy ustnej na wysokim poziomie.

Już od dziecka uczymy się, że odpowiednia pielęgnacja jest pewnego rodzaju inwestycją na przyszłość. Pomimo dziecięcych oporów przed codziennym szczotkowaniem, nawyk ten pozostaje na lata. Warto wypracować sobie jeszcze kilka innych nawyków, a zacząć można od tego, że powinniśmy szczotkować zęby po każdym posiłku, zawsze, gdy mamy taką możliwość. Zalegające resztki jedzenia w przestrzeniach międzyzębowych psują się, a razem z nimi nasze uzębienie. Jeśli nie mamy ze sobą szczoteczki i pasty, to guma do żucia również nieco pomoże, jednak na dłuższą metę jest to niewystarczająca czynność.

Aby prawidłowo wyczyścić jamę ustną powinniśmy rozpocząć czyszczenie od nitkowania. Pozwala ono na bardzo dokładne oczyszczenie przestrzeni międzyzębowych z resztek pokarmu oraz kamienia. Następnie przechodzimy do umycia zębów pastą, co ważne pamiętajmy, by odpowiednio dobrać zarówno pastę do kondycji naszych zębów i dziąseł, jak i szczoteczkę o włosiu, które będzie zwalczać kamień bez ranienia dziąseł. Nie zapominajmy o wyszorowaniu języka.
Kolejnym krokiem w stronę poprawy stanu naszej jamy ustnej jest ograniczenie cukru, herbaty oraz kawy – oczywiście wszystko z umiarem. Mocna kawa i herbata oraz dostarczany w dużych ilościach cukier nie pomagają w zachowaniu silnych i zdrowych zębów. Cukier jest obecny w niemalże we wszystkich produktach spożywanych przez nas w ciągu dnia. Miejmy więc na uwadze, aby jeszcze dodatkowo nie przesadzać z osładzaniem sobie życia, ponieważ cukry rozkładane są przez ludzki organizm już w pierwszym etapie trawienia, czyli w ustach, dzięki enzymom zawartym w ślinie.

Ostatnia wskazówka to regularne kontrole w gabinecie dentystycznym. Specjaliści zadbają o to by nasze zęby, były gotowe na najróżniejsze wyzwania. Na stronach gabinetów znajdziesz więcej informacji o zabiegach stomatologicznych: licówki Łódź w Klinice Akademii Stomatologii.

Wszystkie powyższe odpowiedzi znajdują całkowite zastosowanie w przypadku zębów mlecznych, stałych, a także implantów. Na piękny uśmiech i wprowadzenie prawidłowej higieny jamy ustnej nigdy nie jest za późno.

Previous post Filtry wodne – rozwiązanie dla każdego domu!
Next post Zawody przyszłości – jak zmienia się rynek pracy przez pandemię?