Loading...

Jak zacząć korzystać z psychoterapii?

XXI wiek jest tym momentem, w którym większą uwagę zaczęto przykładać do zdrowia psychicznego człowieka, a także do tego jak higiena umysłowa wpływa na utrzymanie homeostazy.

Historia pokazuje, że nie zawsze dbaliśmy o nasze zdrowie psychiczne tak, jak powinniśmy. Niezbyt poważne traktowanie tej gałęzi medycyny widać niestety nadal u przedstawicieli starszych pokoleń. Co prawda sytuacja pacjentów z zaburzeniami psychicznymi wciąż nie należy do najłatwiejszych, jednak jest to tendencja ulegająca powolnym, lecz konsekwentnym zmianom. Przyczyniają się do tego kampanie społeczne, jak i wszystkie ośrodki świadczące specjalistyczną opiekę. Przykładem takiego miejsca jest Centrum Dobrej Terapii.

Stygmatyzacja związana z zaburzeniami psychicznymi powodowała, że osoby nimi dotknięte nie zasięgały pomocy lekarza, aby nie musieć mierzyć się z wykluczeniem społecznym. Dziś chętniej zgłaszamy się na psychoterapię, a świadomość tego, że o umysł należy dbać, małymi krokami zdobywa swoje miejsce wśród innych dziedzin medycyny. Nierozwiązywane problemy, które mamy ,,z tyłu głowy” po cichu odbierają kolory naszemu życiu. Bardzo często zdarza się nam nie dopuszczać do siebie trudnych emocji. Sądzimy, że wystarczy wziąć urlop, nadgodziny albo zająć głowę czymś innym, aby problem rozwiązał się sam.
Niestety działa to tak samo jak z problemami zdrowotnymi dotyczącymi ciała – nieleczone kontuzje, urazy i niezdiagnozowane choroby w znaczny sposób utrudniają życie, a rekonwalescencja trwa znacznie dłużej. Dbanie o zdrowie psychiczne jest kluczowe dla prawidłowego funkcjonowania jednostki, także w społeczeństwie.

Dzięki pojawiającym się w przestrzeni publicznej kampaniom społecznym dotyczącym depresji, zaburzeń lękowych i innych dolegliwości natury psychicznej, wiedza na temat samych chorób, jak i osób cierpiących na nie oraz tego jak wygląda leczenie – wzrasta. Bardzo ważne jest, aby osoby zmagające się z zaburzeniami psychicznymi nie były piętnowane, marginalizowane, lecz by mogły poczuć się zrozumiane.
W dobie powszechnego dostępu do internetu jesteśmy w stanie wiele informacji uzyskać na własną rękę. Pamiętajmy jednak by udać się do specjalisty, gdy czujemy się źle. Odrobina zdrowego egoizmu i popatrzenie na siebie życzliwym okiem to już początek sukcesu. Odpowiedni terapeuta i dobrze dobrany nurt psychoterapii w połączeniu z pracą pacjenta są w stanie przywrócić życie na właściwe tory.

Previous post Zawody przyszłości – jak zmienia się rynek pracy przez pandemię?
Next post Wszystko, co musisz wiedzieć o stylu skandynawskim