Możliwości inwestowania kapitału na giełdzie jest cała masa. Każdy z nas na wyciągnięcie ręki ma akcje, obligacje, fundusze ETF, kontrakty CFD i wiele, wiele innych. Początkujący inwestorzy mogą jednak mieć pewne trudności z odróżnieniem od siebie poszczególnych typów aktywów. W niniejszym artykule szczegółowo omawiamy, jakie są różnice między funduszami ETF a akcjami. Jest to lektura obowiązkowa dla każdego, kto myśli o tym, by rozpocząć swoją przygodę z inwestycjami na giełdzie. Zapraszamy do lektury.
Akcje a ETF-y – informacje podstawowe
Giełda papierów wartościowych pozwala na inwestowanie w ogromną liczbę zróżnicowanych aktywów – m.in. w akcje i fundusze ETF (ang. Exchange-Traded Funds). Akcje jak i ETF-y są notowane na giełdzie, jednak liczba różnic między nimi jest dosyć spora.
Warto wiedzieć, że obecnie każdy zainteresowany inwestor może kupić dowolnie przez siebie wybrane akcje lub fundusze ETF bez wychodzenia z domu – zapewnia mu to rachunek inwestycyjny online. Takie rachunki umożliwiają kupno dowolnych papierów wartościowych z poziomu smartfona, tabletu lub komputera. Tak duża wygoda sprawia, że nie brakuje osób chcących spróbować swoich sił na tym rynku. Trzeba jednak pamiętać o tym, że bez właściwego przygotowania szybko można stracić wszystkie zainwestowane pieniądze. Warto zatem najpierw poświęcić trochę czasu na poznanie różnic między akcjami a ETF-ami.
Akcje to papiery wartościowe poświadczające udział w poszczególnych spółkach notowanych na giełdzie. Inwestorzy poprzez kupno akcji stają się współwłaścicielami poszczególnych spółek. Dzięki temu mają prawo do udziału w jej zyskach – wypłacane są im dywidendy. Oprócz tego, mogą również zabierać głos na walnych zgromadzeniach, dlatego mają realny wpływ na to, w jakim kierunku będzie podążać dane przedsiębiorstwo.
Z kolei fundusze ETF to fundusze inwestycyjne, których zadaniem jest odzwierciedlanie notowań poszczególnych indeksów, surowców bądź innych sektorów rynku. ETF-y również są notowane na giełdzie, a ich ceny zmieniają się zgodnie z zasadami popytu i podaży.
ETF-y a akcje – jak wygląda kwestia dywersyfikacji?
Inwestycja w akcje oraz zakup funduszy ETF różni się dość znacząco pod względem dywersyfikacji. Mianowicie – w przypadku akcji zdywersyfikowanie portfela trwa znacznie dłużej, ponieważ konieczny jest zakup osobnych akcji od różnych firm z poszczególnych branż. Inwestując w ETF od razu można zdywersyfikować portfel, ponieważ fundusze te gromadzą od razu kilka aktywów o różnorodnym charakterze. Dzięki temu ETF-y są lepszą opcją, jeśli zależy nam na zminimalizowaniu ryzyka związanego z inwestycją.
Istotna różnica dotyczy także kosztów związanych z realizowaną inwestycją – inwestycja w akcje wiąże się z koniecznością uiszczenia prowizji maklerskich przy zakupie i sprzedaży. Z kolei ETF-y wyróżniają się zazwyczaj niższymi kosztami transakcyjnymi i mniejszymi opłatami zarządzania, co jest wyjątkowo korzystnym rozwiązaniem dla inwestorów – zwłaszcza tych początkujących, którzy chcieliby ograniczy ć ponoszone przez siebie koszty.